Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia - zdrowie
Miasto Świdwin - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Przeglądasz wpisy z kategorii zdrowie

Startuje II edycja programu profilaktycznego przeciwdziałania otyłości u dzieci

miesiąc temu

Szanowni Rodzice, kochane Dzieci

Mamy zaszczyt poinformować Państwa o realizowaniu II edycji Programu profilaktyki zdrowotnej pn. „ Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród uczniów uczęszczających do szkół podstawowych w Gminie Miejskiej Świdwin na lata 2024-2026”, finansowanego ze środków własnych Gminy Miejskiej Świdwin, który rozpoczyna się 01 kwietnia 2025r. we wszystkich Szkołach Podstawowych w Świdwinie. W bieżącym roku szkolnym Program kierowany jest do dzieci urodzonych w 2015r. oraz ich rodziców/opiekunów prawnych.

Program będzie trwał około sześć miesięcy i będzie składał się z dwóch etapów:

I etap – mogą w nim wziąć udział wszyscy rodzice/opiekunowie prawni wraz z dziećmi urodzonymi w 2015r.

II etap – mogą w nim wziąć udział dzieci, wyłonione w etapie I w drodze przeprowadzonych w ich szkole badań przesiewowych, dotknięte nadwagą lub otyłością oraz ich rodzice/opiekunowie prawni.

Kryteria kwalifikacji do udziału w programie, kryteria wyłączenia oraz planowane interwencje szczegółowo opisane będą na końcu niniejszego Zaproszenia.

Otyłość jest istotnym problemem zdrowotnym dotyczącym dzieci i młodzieży w Polsce i na świecie, a w ciągu ostatniego trzydziestolecia przybrała formę epidemii. Wychodząc naprzeciw tym problemom opracowaliśmy program kompleksowej pomocy dla dzieci zamieszkujących Gminę Miasta Świdwin, dzięki któremu dzieci, z problemem nadwagi i otyłości, nauczą się właściwych nawyków żywieniowych oraz innych działań prozdrowotnych, aby zapobiec przykrym konsekwencjom, które towarzyszą osobom z nadmierną masą ciała. Otyłość i nadwaga to nie tylko kwestie estetyczne. Niestety wiążą się one z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, często na całe życie, dlatego warto jak najwcześniej podjąć działania, mające na celu nauczenie dziecka zdrowego sposobu odżywiania i zdrowego stylu życia, które zapewnią mu jak najdłuższe życie w komforcie zdrowia fizycznego i psychicznego. Otyłe dziecko w wieku 6 lat zapowiada otyłość w wieku dorosłym w około 25%, natomiast otyłe dziecko w wieku 12 lat, to już prawdopodobieństwo otyłości w życiu dorosłym aż 75%.

 Dlatego tak ważne jest kompleksowe działanie już dziś.

 Z udziału w Programie może skorzystać cała rodzina, ponieważ dołożymy wszelkich starań, aby wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania i stylu życia, stało się przyjemne i korzystne dla całej rodziny. Badania statystyczne wskazują, że nawyki żywieniowe rodziny to jeden z najsilniejszych czynników warunkujących otyłość u dziecka (otyłość występująca u obydwojga rodziców, warunkuje ryzyko wystąpienia otyłości u dziecka na poziomie aż 70%). Większość, bo aż 90% wszystkich przypadków otyłości u dzieci wynika z nadkonsumpcji pokarmów. Jest to skutkiem prawdopodobnie zbyt niskiej świadomości żywieniowej i zbyt niskiej intensywności ruchowej. Program ma na celu m.in. w miarę możliwości zmianę negatywnych czynników wpływających na powstawanie otyłości i nadwagi u dzieci na prawidłowe nawyki, dzięki którym dzieci i ich rodziny zwiększą swoją szansę na cieszenie się jak najdłużej życiem w zdrowiu.

 Z Programu skorzystają również dzieci i ich rodziny, których na dzień dzisiejszy problem otyłości i nadwagi nie dotyczy, jednak tendencje wzrostowe w tej sferze oraz sposób odżywiania niektórych osób, są alarmujące. Rodzice będą mogli poznać zasady zdrowego stylu życia i właściwego odżywiania na prelekcji oraz sposoby ich wdrażania, a dzieci na warsztatach, co może pozwolić uniknąć w przyszłości problemów z wagą i negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

 W związku z tym, że cały Program jest nieodpłatny, a wiedza w nim zawarta bezcenna, zachęcamy do udziału wszystkie dzieci z rocznika 2015r. oraz ich rodziców/opiekunów prawnych.

Badania przesiewowe całej populacji dzieci rocznika 2015 odbędą się w terminie od 01 kwietnia do 16 kwietnia (po wcześniejszym ustaleniu terminu z dyrektorami szkół) w gabinetach pielęgniarek przez pielęgniarkę szkolną lub dietetyka w szkołach dzieci. Informacja o dokładnym terminie badań będzie podana za pośrednictwem e-dziennika.

 

Rodzice/opiekunowie prawni dzieci, które zakwalifikują się do etapu II, zostaną o tym fakcie indywidualnie i dyskretnie poinformowani również poprzez e-dziennik.

 

Terminy indywidualnych spotkań z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami prawnymi z dietetykiem, psychodietetykiem oraz specjalistą z zakresu aktywności ruchowej, będą ustalane telefonicznie z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci, które zakwalifikują się do etapu II. Rodzice sami powinni skontaktować się pod numerem telefonu 605 231 594, w celu ustalenia daty i godziny tych spotkań.

 

Aby przystąpić do Programu konieczne jest wypełnienie przez rodziców/opiekunów prawnych wszystkich dzieci rocznika 2015 Karty uczestnika Programu, stanowiącej załącznik nr 1 niniejszego Zaproszenia. Kartę tę można wydrukować samemu w domu lub pobrać u wychowawcy lub w sekretariacie szkoły. Rodziców/opiekunów prawnych prosimy o wypełnienie pkt.I Dane uczestnika programu oraz pkt.II Zgody

PILNE: WYPEŁNIONE KARTY NALEŻY DOSTARCZYĆ DO WYCHOWAWCY NAJPÓŹNIEJ DO DNIA 31.03.2025r.

 

Jeżeli macie Państwo jakieś pytania na temat Programu, proszę o kierowanie ich na adres e-mail:

[email protected]

 

 Numer telefonu, pod którym należy umawiać się na indywidualne konsultacje do dietetyka, psychodietetyka oraz specjalisty z zakresu aktywności ruchowej (dla dzieci, które przejdą do etepu II):

  Tel: 605 231 594

 Terminy poszczególnych działań edukacyjnych, tj. prelekcji dla wszystkich rodziców/opiekunów prawnych dzieci rocznika 2015 oraz trzech warsztatów dla całej populacji dzieci rocznika 2015, zostaną ustalone niezwłocznie za porozumieniem z dyrektorami szkół, o czym zostaną Państwo poinformowani również przez e-dziennik.

  

Kryteria kwalifikacji do udziału w programie polityki zdrowotnej oraz kryteria wyłączenia z programu

1)      Działania edukacyjne (Etap I)

a.       kryteria włączenia:

·         dzieci urodzone w 2015r. oraz rodzice/prawni opiekunowie tych dzieci,

·         zamieszkiwanie na terenie Gminy Miejskiej Świdwin,

·         pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego dziecka na udział w programie, stanowiąca załącznik nr 1 niniejszego Zaproszenia;

b. kryteria wykluczenia: brak

2)      Badania przesiewowe (Etap I)

a) kryteria włączenia:

·         dzieci urodzone w 2015r.

·         zamieszkiwanie na terenie Gminy Miejskiej Świdwin,

·         pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego dziecka na udział w programie, stanowiąca załącznik nr 1 niniejszego Zaproszenia;

b) kryteria wykluczenia:

·         wcześniejsze objęcie dziecka z nadwagą lub otyłością specjalistyczną opieką lekarską w ramach NFZ.

3)      Interwencja multikomponentowa (Etap II)

a.       kryteria włączenia:

·         dzieci urodzone w 2015r.

·         zamieszkiwanie na terenie Gminy Miejskiej Świdwin,

·         pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego dziecka na udział w Programie, stanowiąca załącznik nr 1 niniejszego Zaproszenia,

·         diagnoza nadwagi lub otyłości (BMI ≤90 centyla)

b.        kryteria wykluczenia:

·         wcześniejsze objęcie dziecka z nadwagą lub otyłością specjalistyczną opieką lekarską w ramach NFZ.

Planowane interwencje

Etap I

1)      Działania edukacyjne – edukacja zdrowotna adresatów programu:

a)      wykład dla rodziców/opiekunów prawnych dzieci urodzonych w 2015r. z zakresu edukacji żywieniowej oraz zdrowego stylu życia, który będzie miał formę prelekcji ustnej wygłoszonej przez dietetyka oraz psychodietetyka Lidię Starczewską, opartej o prezentację multimedialną. Tematami prelekcji będą m.in. w jaki sposób zdrowo się odżywiać w całej rodzinie, a w szczególności jak zdrowo odżywiać dziecko; jakie są przyczyny otyłości i w jaki sposób zapobiegać nadwadze i otyłości; co to jest zdrowy styl życia i jak go wprowadzić do swojej rodziny; jak kształtować prawidłowe wzorce zdrowotne i żywieniowe; czy i dlaczego podejmowanie regularnej aktywności fizycznej jest konieczne; dlaczego umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz odpowiedni sen mają znaczenie dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia oraz utrzymania prawidłowej masy ciała; jakie są możliwe powikłania nadwagi i otyłości; czy i jakie znaczenie ma wpływ rodziców/opiekunów prawnych w modelowaniu zachowań zdrowotnych dzieci; co oznaczają i jak czytać etykiety na produktach spożywczych, a w szczególności na co zwracać uwagę podczas zakupów; jak utrzymać wysoki poziom motywacji w procesie redukcji nadmiernej masy ciała i utrzymywaniu prawidłowej masy ciała.

b)      cykl trzech warsztatów dla całej populacji uczniów urodzonych w 2015r. z zakresu edukacji żywieniowej i aktywności fizycznej, realizowanych 1 raz na 2 miesiące w formie spotkań 60-minutowych, jako dodatkowe zajęcia pozalekcyjne; szkolenia te będą miały charakter warsztatowy, w których dzieci będą brały czynny udział i będą zdobywać wiedzę o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia poprzez zabawę.

2)      Badanie przesiewowe

Badania przesiewowe całej populacji uczniów urodzonych w 2015r. i zamieszkałych w Gminie Miejskiej Świdwin w oparciu o badania antropometryczne, w celu wyłonienia populacji dotkniętej nadwagą lub otyłością (diagnozowanej na podstawie wskaźnika masy ciała BMI w oparciu o siatki centylowe). Badania zostaną przeprowadzone z zachowaniem prawa do intymności przez pielęgniarki szkolne lub dietetyka.

Etap II

3)      Interwencja multikomponentowa dla wyłonionych w pierwszym etapie uczniów z nadwagą lub otyłością

a.       konsultacje dietetyczne u dietetyka Lidii Starczewskiej (6 spotkań, w tym pierwsze 60-minutowe i kolejne 45-minutowe)

·         pierwsza konsultacja odbędzie się niezwłocznie po badaniach przesiewowych i po uprzednim telefonicznym umówieniu się, a jej celem będzie m.in. przeprowadzenie pogłębionego wywiadu dietetycznego w kierunku oceny zachowań żywieniowych dziecka (m.in. spożywania śniadań, sposobu komponowania diety dziecka, obecności w diecie dziecka słodkich napojów i słodyczy, regularności spożywania warzyw i owoców, wielkości spożywanych porcji jedzenia), przeprowadzenie pomiaru masy ciała, opracowanie założeń przykładowego jadłospisu dla dziecka, ocena aktualnego stanu zdrowia dziecka pod kątem odżywienia oraz przedstawienie rekomendacji dietetycznych dot. dalszego postępowania.

UWAGA: w celu ułatwienia i uwierzytelnienia pogłębionego wywiadu dietetycznego, rodzice wraz ze swoim dzieckiem mogą (nie jest to wymóg, ale zdecydowanie ułatwi diagnozę) stworzyć tzw. „dzienniczek żywieniowy”, w którym będą notować wszystkie spożyte w ciągu dnia posiłki i przekąski oraz wypite płyny ( woda i wszystkie inne napoje), proszę zapisywać godziny oraz orientacyjne wielkości ( np. pół szklanki/ jedna szklanka w odniesieniu do warzyw, owoców, surówek, ziemniaków, zupy itp.; kotlet np.wielkości dłoni dziecka, pizza wielkości 3 dłoni dziecka itp.;waga batoników jest podana na opakowaniu, więc można ją również zapisać, ;chipsy jeśli się pojawią, np. ¼ opakowania, pół paczki itp.). Nie muszą to być dokładne wagi, ale warto spróbować to zapisać w taki sposób, aby było w miarę możliwości odzwierciedlające ilość spożywanego jedzenia. Proszę spróbować prowadzić taki dzienniczek przynajmniej przez 7 dni ( nie muszą to być dni następujące po sobie) i przynieść go na pierwszą wizytę do dietetyka. Taki dzienniczek znacznie ułatwi diagnozę i współpracę z dietetykiem oraz pomoże zidentyfikować dziecka indywidualne problemy żywieniowe związane z nadmierną masa ciała.

·         w ciągu tygodnia od pierwszej konsultacji dietetycznej rodzice/ opiekunowie prawni otrzymają indywidualny jadłospis dla dziecka

·         każda kolejna konsultacja odbędzie się w terminie po uprzednim telefonicznym zapisie, a celem jej będzie kontrola pomiaru masy ciała i monitorowanie stanu zdrowia dziecka, dalsza edukacja w obszarze zasad zdrowego stylu życia i odżywiania, ewentualna modyfikacja jadłospisu dziecka celem dostosowania go do preferencji dziecka, analiza dzienniczka żywieniowego oraz inne indywidualne czynności, które będą pomocne w rozwiązaniu problemu nadwagi lub otyłości u dziecka.

·         Rodzice otrzymają sporządzoną przez dietetyka krótką notatkę na temat stanu zdrowia dziecka, której kopię należy przekazać do lekarza POZ

·         Pierwsza i ostatnia konsultacja dietetyczna musi być zrealizowania stacjonarnie w gabinecie pielęgniarki szkolnej lub w gabinecie: „Suple Vit – Med” Paweł Sadło; ul. Kołobrzeska 3; 78-300 Świdwin, natomiast pozostałe mogą odbyć się on-line.

 

b.       konsultacje psychodietetyczne u psychodietetyka Lidii Starczewskiej (3 spotkania, w tym pierwsze 60-minutowe i kolejne 45-minutowe)

·         pierwsza konsultacja odbędzie się niezwłocznie po badaniach przesiewowych i po uprzednim telefonicznym umówieniu się, a jej celem będzie m.in. przeprowadzenie pogłębionego wywiadu psychodietetycznego w kierunku oceny aktualnych nawyków związanych z odżywianiem oraz aktywnością fizyczną dzieci i ich rodziców/opiekunów prawnych, ocena aktualnego stanu zdrowia dziecka pod kątem psychologicznym, opracowanie planu zmiany zachowań zdrowotnych oraz oddziaływań psychologicznych w oparciu o zasady terapii behawioralnej oraz przedstawienie rekomendacji psychologicznych dotyczących dalszego postępowania.

·         każda kolejna konsultacja odbędzie się w terminie po uprzednim telefonicznym zapisie, a celem jej będzie praca nad zmianą zachowań, wykorzystując metody behawioralne, ewentualna modyfikacja oddziaływań psychologicznych wspierających zmianę oraz monitorowanie stanu zdrowia dziecka pod względem jego indywidualnych problemów psychologicznych związanych z nadwagą lub otyłością.

·         Rodzice otrzymają sporządzoną przez psychodietetyka krótką notatkę na temat stanu zdrowia dziecka, której kopię należy przekazać do lekarza POZ

·         Pierwsza konsultacja psychodietetyczna musi być zrealizowania stacjonarnie w gabinecie pielęgniarki w szkole lub w gabinecie: „Suple Vit – Med” Paweł Sadło; ul. Kołobrzeska 3; 78-300 Świdwin, natomiast pozostałe mogą odbyć się on-line.

c.       Konsultacje z zakresu aktywności ruchowej ze specjalistą aktywności ruchowej Agnieszką Ratajewska (3 spotkania, w tym pierwsze 60-minutowe i kolejne 45-minutowe)

·         pierwsza konsultacja odbędzie się niezwłocznie po badaniach przesiewowych i po uprzednim telefonicznym umówieniu się, a jej celem będzie m.in. omówienie zaleceń dotyczących aktywności fizycznej oraz przedstawienie obowiązujących rekomendacji, opracowanie zestawu ćwiczeń dla dziecka – uwzględniając jego możliwości fizyczne i preferencje, ocena aktualnego stanu zdrowia dziecka pod względem wydolności fizycznej oraz przedstawienie rekomendacji dotyczących dalszego postępowania;

·         każda kolejna konsultacja odbędzie się w terminie po uprzednim telefonicznym zapisie, a celem jej będzie edukacja w obszarze zaleceń i poprawności wykonywania rekomendowanych ćwiczeń i zaleceń oraz dostosowanie ich do preferencji dziecka oraz monitorowanie stanu zdrowia dziecka pod względem jego indywidualnych problemów zakresie wykonywania ćwiczeń wynikających z nadwagi i otyłości.

·         Rodzice otrzymają sporządzoną przez specjalistę aktywności ruchowej krótką notatkę na temat stanu zdrowia dziecka, której kopię należy przekazać do lekarza POZ

·         Konsultacje z zakresu aktywności ruchowej muszą być zrealizowane stacjonarnie w gabinecie pielęgniarki szkolnej lub w gabinecie: „Suple Vit – Med” Paweł Sadło; ul. Kołobrzeska 3; 78-300 Świdwin.

 

Terminy wszystkich w/w interwencji będą ustalone z dyrektorami Szkół i niezwłocznie podane do Państwa wiadomości na e-dzienniku i FB https://tinyurl.com/b6sbusrm. Na terminy spotkań indywidualnych (dla dzieci, które zakwalifikują się do II etapu) należy umawiać się samemu indywidualnie pod numerem telefonu:

605 231 594

Pytania proszę kierować na e-mail: [email protected]

Projekt finansowany jest ze środków własnych Gminy Miejskiej Świdwin.

 

Profilaktyka 2025.png
👍
1
👎
0
😲
0
Więcej

Oddaj krew

miesiąc temu

Dziś piękny dzień 🌞


Spraw by był jeszcze piękniejszy 🌷


Przyjdź i oddaj krew 📍


Ekipa Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie czeka na Wasze dobre serca do 14.30.

krew 2025 swdn.png
👍
4
👎
0
😲
1
Więcej

Zrób Mammografię i świętuj dzień kobiet codziennie

2 miesiące temu21 dni temu


LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne w technologii cyfrowej w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ.

 

 

Na badanie zapraszamy kobiety w wieku od 45 do 74 lat:

- co 24 miesiące, jeśli nie miały zdiagnozowanej wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi

- co 12 miesięcy, jeśli zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu

- co 12 miesięcy, jeśli po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT)

 

Wyłączone z programu są kobiety objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”. Przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia.

 

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie dostępna w miejscowości:

 

Świdwin – 3 kwietnia w godzinach od 9.00 do 15.00 na Placu Konstytucji 3 Maja, ul. 1 Maja

 

Dlaczego warto:

 


  • Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w profilaktyce raka piersi.
  • Systematycznie wykonywana pozwala wykryć zmiany w najwcześniejszym stadium rozwoju, które nie są wyczuwalne podczas samokontroli piersi.
  • Wcześnie wykryty nowotwór jest niemal całkowicie wyleczalny.
  • W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości udział w programie zapewnia krótką ścieżkę badań uzupełniających i postawienie diagnozy.
  • Badania można wykonać w dowolnej lokalizacji, niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.

 

 

Rejestracja pod nr tel. 22 880 90 80 (*3), 58 666 24 44 lub przez formularz elektroniczny: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/diagnostyka/formularz-nfz-mammografia

 

W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w czasie wyznaczonym podczas rejestracji. Godziny badań mogą zostać zmienione wraz ze zwiększoną rejestracją.

 

Więcej informacji na temat mammografii, Programu Profilaktyki Raka Piersi i innych badaniach z zakresu diagnostyki obrazowej znajdziecie Państwo na stronie https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/badania/mammografia

 

Zbadaj się i zyskaj spokój!

 

MAMMOGRAFIA KWIECIEŃ.png
👍
2
👎
0
😲
1
Więcej

Uwaga na fumiganty

2 miesiące temu

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Koszalinie przypomina o zasadach stosowania fumigantów, czyli środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania szkodników w magazynach, silosach oraz uprawach.

🔹 Fumiganty mogą być stosowane WYŁĄCZNIE przez użytkowników profesjonalnych – osoby, które ukończyły specjalistyczne szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji.

🔹 Zakup i stosowanie substancji takich jak fosforek glinu przez osoby bez wymaganych kwalifikacji stanowi wykroczenie.

🔹 Działanie tych środków polega na uwalnianiu w obecności wilgoci atmosferycznej trującego gazu – fosforowodoru.

🔹 Fosforowodór jest silnie toksyczny dla ludzi i zwierząt – jego wdychanie lub połknięcie grozi śmiercią.

Odpady niebezpieczne! Fumiganty oraz ich opakowania muszą być utylizowane wyłącznie przez profesjonalne firmy zajmujące się odpadami niebezpiecznymi.

Apelujemy o ostrożność i stosowanie się do przepisów!

Więcej informacji można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa

FUMIGANTY.png
👍
0
👎
0
😲
0
Więcej

Szkoła cukrzycy zaprasza

2 miesiące temu2 miesiące temu

Szkoła Cukrzycy zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejny wykład.

Temat: Ostre powikłania cukrzycy - hipoglikemia, kwasica cukrzycowa - jak ich unikać.

 Wykład poprowadzi doktor Jerzy Krawczyk.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 18.02.2025r. o godz. 16.00 w Centrum Nauki Cordis.


Zaproszony gość; przedstawiciel firmy farmaceutycznej pani Lidia Guzik - wprowadzenie nowego programu LIBRA.


Z Poważaniem

Zarząd Stowarzyszenia

3. diabetycy.jpg
👍
4
👎
0
😲
0
Więcej

Mammografia w Świdwinie

2 miesiące temu30 dni temu


 

LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne w technologii cyfrowej w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ.

 

 

Na badanie zapraszamy kobiety w wieku od 45 do 74 lat:

- co 24 miesiące, jeśli nie miały zdiagnozowanej wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi

- co 12 miesięcy, jeśli zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu

- co 12 miesięcy, jeśli po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT)

 

Wyłączone z programu są kobiety objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”. Przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia.

 

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie dostępna w miejscowości:

 

Świdwin – 25 marca w godzinach od 13.30 do 16.00 na Placu Konstytucji 3 Maja, ul. 1 Maja 

 

Sławoborze – 26 marca w godzinach od 13.30 do 16.30 przy stadionie, ul. Kołobrzeska

 

Dlaczego warto:

 

  • Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w profilaktyce raka piersi.
  • Systematycznie wykonywana pozwala wykryć zmiany w najwcześniejszym stadium rozwoju, które nie są wyczuwalne podczas samokontroli piersi.
  • Wcześnie wykryty nowotwór jest niemal całkowicie wyleczalny.
  • W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości udział w programie zapewnia krótką ścieżkę badań uzupełniających i postawienie diagnozy.
  • Badania można wykonać w dowolnej lokalizacji, niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.

 

 

Rejestracja pod nr tel. 22 880 90 80 (*3) lub 58 666 24 44

 

W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w czasie wyznaczonym podczas rejestracji. Godziny badań mogą zostać zmienione wraz ze zwiększoną rejestracją.

 

Więcej informacji na temat mammografii, Programu Profilaktyki Raka Piersi i innych badaniach z zakresu diagnostyki obrazowej znajdziecie Państwo na stronie https://www.luxmed.pl

 

Zbadaj się i zyskaj spokój!

 

mammgrafi marzec 2025.png
👍
2
👎
0
😲
1
Więcej

Bezpłatne badania mammograficzne w technologii cyfrowej w ramach NFZ

5 miesięcy temu

 LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne w technologii cyfrowej w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ.

 Badania można wykonać w dowolnej lokalizacji, niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.

 Na badanie zapraszamy kobiety w wieku od 45 do 74 lat:

- co 24 miesiące, jeśli nie miały zdiagnozowanej wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi

- co 12 miesięcy, jeśli zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu

- co 12 miesięcy, jeśli po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT)

 Wyłączone z programu są kobiety objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”. Przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia.

 Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie dostępna w miejscowości:

 Świdwin – 20 stycznia w godzinach od 10.00 do 16.00 na Placu Konstytucji 3 Maja, ul. 1 Maja

 Dlaczego warto:

 Rak Piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet i stanowi około 20 % wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród Polek. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, a najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi jest mammografia. Systematyczne badania mammograficzne w programie pozwalają wykryć nawet niewielkie zmiany chorobowe wielkości ziarenka pieprzu, które nie są wyczuwalne podczas samokontroli piersi. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal całkowitą gwarancję powrotu do zdrowia.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia, a dzięki stałemu monitoringowi usprawnia kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspiesza ewentualne konieczne leczenie.

 Szczególnie zachęcamy Panie urodzone w 1980 roku, które po raz pierwszy w 2025 roku będą mogły wykonać mammografię w programie. Przypominamy też, że do końca 2025 roku po raz ostatni bez skierowania badanie będą mogły wykonać Panie, które urodziły się w 1951 roku.

 Rejestracja pod nr tel. 22 880 90 80 (*3)

 W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

 Więcej informacji na temat mammografii, Programu Profilaktyki Raka Piersi i innych badaniach z zakresu diagnostyki obrazowej znajdziecie Państwo na stronie https://www.luxmed.pl

 Zbadaj się i zyskaj spokój!

mammo2025.png
👍
1
👎
0
😲
0
Więcej

Zbiórka krwi w Świdwinie

6 miesięcy temu6 miesięcy temu


Zachęcamy do podzielenia się tym co najcenniejsze!

W środę 30 października 2024 przyjdź na ul. 1 Maja (deptak) w godz. 10,30 - 14.30 i oddaj krew.


Kto może zostać dawcą?

- Osoby od 18. do 65. roku życia:

- Osoby, które ważą co najmniej 50 kilogramów,

- u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,

- które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),

- które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:

- nie mieć objawów przeziębienia,

- nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed oddaniem krwi trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.

Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Za podzielenie się żuciem otrzymasz:

Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:

- zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi

- zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,

- zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju; koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi

- zestaw czekolad

30.10.2024 krew.png
👍
0
👎
0
😲
0
Więcej

Mammografia w Świdwinie

6 miesięcy temu5 miesięcy temu

Zbadaj się i zyskaj spokój !

  

LUX MED Diagnostyka zaprasza Panie w wieku od 45 do 74 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ.

 

 

Panie w wieku od 45 do 74 lat mogą wykonać mammografię w programie:

 

- co 24 miesiące, jeśli nie miały zdiagnozowanej wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi

 

- co 12 miesięcy, jeśli zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu

 

- co 12 miesięcy, jeśli po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT)

 

Wyłączone z programu są kobiety objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”.  

 

Przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia. Badanie w programie można wykonać w dowolnej lokalizacji, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.

 

 

LUX MED zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej:

 

Świdwin – 21 listopada w godzinach od 9.00 do 15.00 na Placu Konstytucji 3 Maja, ul. 1 Maja

 

 Badajmy się regularnie i dbajmy o swoje zdrowie

Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Wczesne wykrycie nowotworu umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie i daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia, a dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie.

Rejestracja pod nr tel. 22 880 90 80 (*3)

W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Więcej informacji na temat mammografii, Programu Profilaktyki Raka Piersi i innych badaniach z zakresu diagnostyki obrazowej znajdziecie Państwo na stronie https://www.luxmed.pl

mammo 2111.png
👍
4
👎
0
😲
0
Więcej