Szanowni Rodzice, kochane Dzieci
Mamy zaszczyt poinformować Państwa o realizowaniu II edycji Programu profilaktyki zdrowotnej pn. „ Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród uczniów uczęszczających do szkół podstawowych w Gminie Miejskiej Świdwin na lata 2024-2026”, finansowanego ze środków własnych Gminy Miejskiej Świdwin, który rozpoczyna się 01 kwietnia 2025r. we wszystkich Szkołach Podstawowych w Świdwinie. W bieżącym roku szkolnym Program kierowany jest do dzieci urodzonych w 2015r. oraz ich rodziców/opiekunów prawnych.
Program będzie trwał około sześć miesięcy i będzie składał się z dwóch etapów:
I etap – mogą w nim wziąć udział wszyscy rodzice/opiekunowie prawni wraz z dziećmi urodzonymi w 2015r.
II etap – mogą w nim wziąć udział dzieci, wyłonione w etapie I w drodze przeprowadzonych w ich szkole badań przesiewowych, dotknięte nadwagą lub otyłością oraz ich rodzice/opiekunowie prawni.
Kryteria kwalifikacji do udziału w programie, kryteria wyłączenia oraz planowane interwencje szczegółowo opisane będą na końcu niniejszego Zaproszenia.
Otyłość jest istotnym problemem zdrowotnym dotyczącym dzieci i młodzieży w Polsce i na świecie, a w ciągu ostatniego trzydziestolecia przybrała formę epidemii. Wychodząc naprzeciw tym problemom opracowaliśmy program kompleksowej pomocy dla dzieci zamieszkujących Gminę Miasta Świdwin, dzięki któremu dzieci, z problemem nadwagi i otyłości, nauczą się właściwych nawyków żywieniowych oraz innych działań prozdrowotnych, aby zapobiec przykrym konsekwencjom, które towarzyszą osobom z nadmierną masą ciała. Otyłość i nadwaga to nie tylko kwestie estetyczne. Niestety wiążą się one z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, często na całe życie, dlatego warto jak najwcześniej podjąć działania, mające na celu nauczenie dziecka zdrowego sposobu odżywiania i zdrowego stylu życia, które zapewnią mu jak najdłuższe życie w komforcie zdrowia fizycznego i psychicznego. Otyłe dziecko w wieku 6 lat zapowiada otyłość w wieku dorosłym w około 25%, natomiast otyłe dziecko w wieku 12 lat, to już prawdopodobieństwo otyłości w życiu dorosłym aż 75%.
Dlatego tak ważne jest kompleksowe działanie już dziś.
Z udziału w Programie może skorzystać cała rodzina, ponieważ dołożymy wszelkich starań, aby wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania i stylu życia, stało się przyjemne i korzystne dla całej rodziny. Badania statystyczne wskazują, że nawyki żywieniowe rodziny to jeden z najsilniejszych czynników warunkujących otyłość u dziecka (otyłość występująca u obydwojga rodziców, warunkuje ryzyko wystąpienia otyłości u dziecka na poziomie aż 70%). Większość, bo aż 90% wszystkich przypadków otyłości u dzieci wynika z nadkonsumpcji pokarmów. Jest to skutkiem prawdopodobnie zbyt niskiej świadomości żywieniowej i zbyt niskiej intensywności ruchowej. Program ma na celu m.in. w miarę możliwości zmianę negatywnych czynników wpływających na powstawanie otyłości i nadwagi u dzieci na prawidłowe nawyki, dzięki którym dzieci i ich rodziny zwiększą swoją szansę na cieszenie się jak najdłużej życiem w zdrowiu.
Z Programu skorzystają również dzieci i ich rodziny, których na dzień dzisiejszy problem otyłości i nadwagi nie dotyczy, jednak tendencje wzrostowe w tej sferze oraz sposób odżywiania niektórych osób, są alarmujące. Rodzice będą mogli poznać zasady zdrowego stylu życia i właściwego odżywiania na prelekcji oraz sposoby ich wdrażania, a dzieci na warsztatach, co może pozwolić uniknąć w przyszłości problemów z wagą i negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
W związku z tym, że cały Program jest nieodpłatny, a wiedza w nim zawarta bezcenna, zachęcamy do udziału wszystkie dzieci z rocznika 2015r. oraz ich rodziców/opiekunów prawnych.
Badania przesiewowe całej populacji dzieci rocznika 2015 odbędą się w terminie od 01 kwietnia do 16 kwietnia (po wcześniejszym ustaleniu terminu z dyrektorami szkół) w gabinetach pielęgniarek przez pielęgniarkę szkolną lub dietetyka w szkołach dzieci. Informacja o dokładnym terminie badań będzie podana za pośrednictwem e-dziennika.
Rodzice/opiekunowie prawni dzieci, które zakwalifikują się do etapu II, zostaną o tym fakcie indywidualnie i dyskretnie poinformowani również poprzez e-dziennik.
Terminy indywidualnych spotkań z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami prawnymi z dietetykiem, psychodietetykiem oraz specjalistą z zakresu aktywności ruchowej, będą ustalane telefonicznie z rodzicami/opiekunami prawnymi dzieci, które zakwalifikują się do etapu II. Rodzice sami powinni skontaktować się pod numerem telefonu 605 231 594, w celu ustalenia daty i godziny tych spotkań.
Aby przystąpić do Programu konieczne jest wypełnienie przez rodziców/opiekunów prawnych wszystkich dzieci rocznika 2015 Karty uczestnika Programu, stanowiącej załącznik nr 1 niniejszego Zaproszenia. Kartę tę można wydrukować samemu w domu lub pobrać u wychowawcy lub w sekretariacie szkoły. Rodziców/opiekunów prawnych prosimy o wypełnienie pkt.I Dane uczestnika programu oraz pkt.II Zgody
PILNE: WYPEŁNIONE KARTY NALEŻY DOSTARCZYĆ DO WYCHOWAWCY NAJPÓŹNIEJ DO DNIA 31.03.2025r.
Jeżeli macie Państwo jakieś pytania na temat Programu, proszę o kierowanie ich na adres e-mail:
Numer telefonu, pod którym należy umawiać się na indywidualne konsultacje do dietetyka, psychodietetyka oraz specjalisty z zakresu aktywności ruchowej (dla dzieci, które przejdą do etepu II):
Tel: 605 231 594
Terminy poszczególnych działań edukacyjnych, tj. prelekcji dla wszystkich rodziców/opiekunów prawnych dzieci rocznika 2015 oraz trzech warsztatów dla całej populacji dzieci rocznika 2015, zostaną ustalone niezwłocznie za porozumieniem z dyrektorami szkół, o czym zostaną Państwo poinformowani również przez e-dziennik.
Kryteria kwalifikacji do udziału w programie polityki zdrowotnej oraz kryteria wyłączenia z programu
1) Działania edukacyjne (Etap I)
a. kryteria włączenia:
· dzieci urodzone w 2015r. oraz rodzice/prawni opiekunowie tych dzieci,
· zamieszkiwanie na terenie Gminy Miejskiej Świdwin,
· pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego dziecka na udział w programie, stanowiąca załącznik nr 1 niniejszego Zaproszenia;
b. kryteria wykluczenia: brak
2) Badania przesiewowe (Etap I)
a) kryteria włączenia:
· dzieci urodzone w 2015r.
· zamieszkiwanie na terenie Gminy Miejskiej Świdwin,
· pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego dziecka na udział w programie, stanowiąca załącznik nr 1 niniejszego Zaproszenia;
b) kryteria wykluczenia:
· wcześniejsze objęcie dziecka z nadwagą lub otyłością specjalistyczną opieką lekarską w ramach NFZ.
3) Interwencja multikomponentowa (Etap II)
a. kryteria włączenia:
· dzieci urodzone w 2015r.
· zamieszkiwanie na terenie Gminy Miejskiej Świdwin,
· pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego dziecka na udział w Programie, stanowiąca załącznik nr 1 niniejszego Zaproszenia,
· diagnoza nadwagi lub otyłości (BMI ≤90 centyla)
b. kryteria wykluczenia:
· wcześniejsze objęcie dziecka z nadwagą lub otyłością specjalistyczną opieką lekarską w ramach NFZ.
Planowane interwencje
Etap I
1) Działania edukacyjne – edukacja zdrowotna adresatów programu:
a) wykład dla rodziców/opiekunów prawnych dzieci urodzonych w 2015r. z zakresu edukacji żywieniowej oraz zdrowego stylu życia, który będzie miał formę prelekcji ustnej wygłoszonej przez dietetyka oraz psychodietetyka Lidię Starczewską, opartej o prezentację multimedialną. Tematami prelekcji będą m.in. w jaki sposób zdrowo się odżywiać w całej rodzinie, a w szczególności jak zdrowo odżywiać dziecko; jakie są przyczyny otyłości i w jaki sposób zapobiegać nadwadze i otyłości; co to jest zdrowy styl życia i jak go wprowadzić do swojej rodziny; jak kształtować prawidłowe wzorce zdrowotne i żywieniowe; czy i dlaczego podejmowanie regularnej aktywności fizycznej jest konieczne; dlaczego umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz odpowiedni sen mają znaczenie dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia oraz utrzymania prawidłowej masy ciała; jakie są możliwe powikłania nadwagi i otyłości; czy i jakie znaczenie ma wpływ rodziców/opiekunów prawnych w modelowaniu zachowań zdrowotnych dzieci; co oznaczają i jak czytać etykiety na produktach spożywczych, a w szczególności na co zwracać uwagę podczas zakupów; jak utrzymać wysoki poziom motywacji w procesie redukcji nadmiernej masy ciała i utrzymywaniu prawidłowej masy ciała.
b) cykl trzech warsztatów dla całej populacji uczniów urodzonych w 2015r. z zakresu edukacji żywieniowej i aktywności fizycznej, realizowanych 1 raz na 2 miesiące w formie spotkań 60-minutowych, jako dodatkowe zajęcia pozalekcyjne; szkolenia te będą miały charakter warsztatowy, w których dzieci będą brały czynny udział i będą zdobywać wiedzę o zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia poprzez zabawę.
2) Badanie przesiewowe
Badania przesiewowe całej populacji uczniów urodzonych w 2015r. i zamieszkałych w Gminie Miejskiej Świdwin w oparciu o badania antropometryczne, w celu wyłonienia populacji dotkniętej nadwagą lub otyłością (diagnozowanej na podstawie wskaźnika masy ciała BMI w oparciu o siatki centylowe). Badania zostaną przeprowadzone z zachowaniem prawa do intymności przez pielęgniarki szkolne lub dietetyka.
Etap II
3) Interwencja multikomponentowa dla wyłonionych w pierwszym etapie uczniów z nadwagą lub otyłością
a. konsultacje dietetyczne u dietetyka Lidii Starczewskiej (6 spotkań, w tym pierwsze 60-minutowe i kolejne 45-minutowe)
· pierwsza konsultacja odbędzie się niezwłocznie po badaniach przesiewowych i po uprzednim telefonicznym umówieniu się, a jej celem będzie m.in. przeprowadzenie pogłębionego wywiadu dietetycznego w kierunku oceny zachowań żywieniowych dziecka (m.in. spożywania śniadań, sposobu komponowania diety dziecka, obecności w diecie dziecka słodkich napojów i słodyczy, regularności spożywania warzyw i owoców, wielkości spożywanych porcji jedzenia), przeprowadzenie pomiaru masy ciała, opracowanie założeń przykładowego jadłospisu dla dziecka, ocena aktualnego stanu zdrowia dziecka pod kątem odżywienia oraz przedstawienie rekomendacji dietetycznych dot. dalszego postępowania.
UWAGA: w celu ułatwienia i uwierzytelnienia pogłębionego wywiadu dietetycznego, rodzice wraz ze swoim dzieckiem mogą (nie jest to wymóg, ale zdecydowanie ułatwi diagnozę) stworzyć tzw. „dzienniczek żywieniowy”, w którym będą notować wszystkie spożyte w ciągu dnia posiłki i przekąski oraz wypite płyny ( woda i wszystkie inne napoje), proszę zapisywać godziny oraz orientacyjne wielkości ( np. pół szklanki/ jedna szklanka w odniesieniu do warzyw, owoców, surówek, ziemniaków, zupy itp.; kotlet np.wielkości dłoni dziecka, pizza wielkości 3 dłoni dziecka itp.;waga batoników jest podana na opakowaniu, więc można ją również zapisać, ;chipsy jeśli się pojawią, np. ¼ opakowania, pół paczki itp.). Nie muszą to być dokładne wagi, ale warto spróbować to zapisać w taki sposób, aby było w miarę możliwości odzwierciedlające ilość spożywanego jedzenia. Proszę spróbować prowadzić taki dzienniczek przynajmniej przez 7 dni ( nie muszą to być dni następujące po sobie) i przynieść go na pierwszą wizytę do dietetyka. Taki dzienniczek znacznie ułatwi diagnozę i współpracę z dietetykiem oraz pomoże zidentyfikować dziecka indywidualne problemy żywieniowe związane z nadmierną masa ciała.
· w ciągu tygodnia od pierwszej konsultacji dietetycznej rodzice/ opiekunowie prawni otrzymają indywidualny jadłospis dla dziecka
· każda kolejna konsultacja odbędzie się w terminie po uprzednim telefonicznym zapisie, a celem jej będzie kontrola pomiaru masy ciała i monitorowanie stanu zdrowia dziecka, dalsza edukacja w obszarze zasad zdrowego stylu życia i odżywiania, ewentualna modyfikacja jadłospisu dziecka celem dostosowania go do preferencji dziecka, analiza dzienniczka żywieniowego oraz inne indywidualne czynności, które będą pomocne w rozwiązaniu problemu nadwagi lub otyłości u dziecka.
· Rodzice otrzymają sporządzoną przez dietetyka krótką notatkę na temat stanu zdrowia dziecka, której kopię należy przekazać do lekarza POZ
· Pierwsza i ostatnia konsultacja dietetyczna musi być zrealizowania stacjonarnie w gabinecie pielęgniarki szkolnej lub w gabinecie: „Suple Vit – Med” Paweł Sadło; ul. Kołobrzeska 3; 78-300 Świdwin, natomiast pozostałe mogą odbyć się on-line.
b. konsultacje psychodietetyczne u psychodietetyka Lidii Starczewskiej (3 spotkania, w tym pierwsze 60-minutowe i kolejne 45-minutowe)
· pierwsza konsultacja odbędzie się niezwłocznie po badaniach przesiewowych i po uprzednim telefonicznym umówieniu się, a jej celem będzie m.in. przeprowadzenie pogłębionego wywiadu psychodietetycznego w kierunku oceny aktualnych nawyków związanych z odżywianiem oraz aktywnością fizyczną dzieci i ich rodziców/opiekunów prawnych, ocena aktualnego stanu zdrowia dziecka pod kątem psychologicznym, opracowanie planu zmiany zachowań zdrowotnych oraz oddziaływań psychologicznych w oparciu o zasady terapii behawioralnej oraz przedstawienie rekomendacji psychologicznych dotyczących dalszego postępowania.
· każda kolejna konsultacja odbędzie się w terminie po uprzednim telefonicznym zapisie, a celem jej będzie praca nad zmianą zachowań, wykorzystując metody behawioralne, ewentualna modyfikacja oddziaływań psychologicznych wspierających zmianę oraz monitorowanie stanu zdrowia dziecka pod względem jego indywidualnych problemów psychologicznych związanych z nadwagą lub otyłością.
· Rodzice otrzymają sporządzoną przez psychodietetyka krótką notatkę na temat stanu zdrowia dziecka, której kopię należy przekazać do lekarza POZ
· Pierwsza konsultacja psychodietetyczna musi być zrealizowania stacjonarnie w gabinecie pielęgniarki w szkole lub w gabinecie: „Suple Vit – Med” Paweł Sadło; ul. Kołobrzeska 3; 78-300 Świdwin, natomiast pozostałe mogą odbyć się on-line.
c. Konsultacje z zakresu aktywności ruchowej ze specjalistą aktywności ruchowej Agnieszką Ratajewska (3 spotkania, w tym pierwsze 60-minutowe i kolejne 45-minutowe)
· pierwsza konsultacja odbędzie się niezwłocznie po badaniach przesiewowych i po uprzednim telefonicznym umówieniu się, a jej celem będzie m.in. omówienie zaleceń dotyczących aktywności fizycznej oraz przedstawienie obowiązujących rekomendacji, opracowanie zestawu ćwiczeń dla dziecka – uwzględniając jego możliwości fizyczne i preferencje, ocena aktualnego stanu zdrowia dziecka pod względem wydolności fizycznej oraz przedstawienie rekomendacji dotyczących dalszego postępowania;
· każda kolejna konsultacja odbędzie się w terminie po uprzednim telefonicznym zapisie, a celem jej będzie edukacja w obszarze zaleceń i poprawności wykonywania rekomendowanych ćwiczeń i zaleceń oraz dostosowanie ich do preferencji dziecka oraz monitorowanie stanu zdrowia dziecka pod względem jego indywidualnych problemów zakresie wykonywania ćwiczeń wynikających z nadwagi i otyłości.
· Rodzice otrzymają sporządzoną przez specjalistę aktywności ruchowej krótką notatkę na temat stanu zdrowia dziecka, której kopię należy przekazać do lekarza POZ
· Konsultacje z zakresu aktywności ruchowej muszą być zrealizowane stacjonarnie w gabinecie pielęgniarki szkolnej lub w gabinecie: „Suple Vit – Med” Paweł Sadło; ul. Kołobrzeska 3; 78-300 Świdwin.
Terminy wszystkich w/w interwencji będą ustalone z dyrektorami Szkół i niezwłocznie podane do Państwa wiadomości na e-dzienniku i FB https://tinyurl.com/b6sbusrm. Na terminy spotkań indywidualnych (dla dzieci, które zakwalifikują się do II etapu) należy umawiać się samemu indywidualnie pod numerem telefonu:
605 231 594
Pytania proszę kierować na e-mail: [email protected]
Projekt finansowany jest ze środków własnych Gminy Miejskiej Świdwin.
1 odpowiedzi